Galeri
Ehliyet Nasıl Alınır
E-Sınav Hakkında
Ulaşım
Gerekli Belgeler
Dönem Açılış Tarihleri
Kurs Fiyatları
Ulaşım
Stajyer Ehliyet

stajyer ehliyetStajyer Ehliyet Nedir?

2918 sayılı Kanun ve Karayolları Trafik Yönetmeliği gereği aday sürücülük uygulamasına geçilmiştir.

Aday sürücülük 01.01.2016 tarihinden itibaren uygulamaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra alınan sürücü belgeleri aday sürücü olacaklardır. 01.01.2016 tarihinden önce alınmış sürücü belgeleri, 2016 öncesi yönetmelik hükümlerine tabiidir. Aday sürücülük iki yıl olarak belirlenmiş olup sürücü kurslarına kayıt yaptırarak sürücü sertifikasını hak eden kişiler bu sertifikayı sürücü belgesine dönüştürürken verilecek belge geçici bir belge olmadığı gibi belgenin üzerinde aday sürücülükle ilgili herhangi bir ibare de bulunmayacaktır. Ancak kişinin aday olduğu EGM sisteminden takip edilecektir. İki yıllık süre içerisinde sürücü belgesinin iptaline gerektirecek herhangi bir cürüm işlenmediği takdirde bu süre sonunda aday sürücülük sistem üzerinden sona erdirilecek ve verilen sürücü belgesi de yenilenmeyecektir. Aday sürücülük sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle devam edecektir. Aday sürücü adaylığı süresince 75 ceza puanını doldurmadığı takdirde, adaylığı kalkmış sürücünün ehliyeti niteliğinde olup refakatçi bulunmadan kendi başına araç kullanabilecektir.

01 Ocak 2016 tarihi itibari ile ehliyet alanlar 2 yıl boyunca 75 ceza puanına ulaşırlarsa ehliyetlerine el konulacaktır. 2 yıl için 75 ceza puanı belirlenirken, yıllık 50 ceza puanını dolduranların da ehliyetleri iptal edilecektir.

Aday sürücü aşağıdaki kabahatleri işlediği zaman sürücü belgesi elinden alınacaktır. Bu durumda belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına yeniden kayıt yaptırıp, iptal edilen ehliyetini alırken takip ettiği adımları takip edeceklerdir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunlu olacaktır.

Aday Sürücülerin Stajyer Ehliyetini Kaybetmeye Sebep Olacak Hatalar:

a.       İki yıl boyunca trafik ışıklarını üç kez ihlal etmesi,

b.      İki yıl boyunca belirlenen hız limitlerine üç kez uymaması,

c.       İki yıl boyunca sağa-sola dönüşlerde ve dönel kavşaklarda yayaların, bisiklet kullanıcılarının geçiş hakkını üç kez ihlal etmesi,

d.      İki yıl boyunca okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini üç kez ihlal etmesi,

e.      İki yıl boyunca emniyet kemerini üç kez takmaması,

f.        İki yıl boyunca uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri bir kez almış olması,

g.       Bir yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet verilmesi,

h.      İki yıl boyunca bir kez 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanması,

i.        İki yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması durumunda sürücü belgeleri iptal edilecektir.

 

Stajyer Ehliyetini Kaybetmeye Sebep Olacak Hataların Ceza Puanları

a.       Kırmızı ışıkta geçmek: 20 ceza puanı

b.      Yasaklı yere park etmek: 20 ceza puan

c.       Yaya geçidinde yayalara yol vermemek: 20 ceza puanı

d.      Şerit değiştirirken kuralları ihlal etmek: 20 ceza puanı

e.      Emniyet kemeri takmamak: 15 ceza puanı   

f.        Trafikte cep telefonu ile konuşmak: 10 ceza puanı

g.       Hız sınırını aşmak: 10 ceza puanı

h.      Muayene edilmemiş araç kullanmak: 10 ceza puanı

 

Stajyer sürücü belgesi iptal edilip tekrar almak isteyenlerin, psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilerek olumlu rapor almaları da gerekecektir. İkinci defa iptal olursa, yine aynı hükümler uygulanacaktır.

Yeni ehliyetler kare kodlu;

Oya Sürücü Kursu yeni tip ehliyetlerin (EGM) verdiği bilgiler doğrultusunda AB ve Dünya Standardında olacağının sevincini yaşamaktadır.

AB standardındaki yeni ehliyetler çip yerine kare kodlu yapıldı. Sahteciliği önlemek için ise 8 ayrı özel güvenlik tekniği kullanılacağı söylendi.
            AB standartlarına uygun hale getirilmeye çalışılan sürücü belgelerinin tasarımı kesin olmamakla birlikte belli oldu. Yeni ehliyetler pembe ağırlıklı, turkuvaz ve bej rengi dolgulu, çip değil kare kodlu olarak tasarlanmaktadır. kare kodun içinde sürücünün parmak izi, kimlik numarası ve kan grubu gibi bilgiler bulunacak. Yeni kartlarda sahteciliği önlemek için de 8 ayrı teknolojik özellik kullanıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sürücü belgelerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmada sona yaklaştığı ifade edilmektedir. Bu kapsamda yeni sürücü belgelerinin tasarımı tamamlandı. 

Sürücü belgeleri Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi ağırlıklı pembe renkten oluşacak. Yeni sürücü belgelerinin ayrıca PVC'den değil tanesi 3 dolara mal olan 24 milyon adet polikarbon karttan yapılmasına karar verildi. Böylece kartlar daha dayanıklı ve nem kapma oranı düşük olacak. Ehliyetlerde değişken lazer görüntüler, renk geçişli ve ultraviyole flüoresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartma harf, sembol ve şekiller kullanıldı. EGM yeni sürücü belgelerini programda sorun çıkmazsa 2014 Nisan ayından itibaren dağıtmaya başlayacaklarını ifade etmektedirler. Sürücü belgelerinin ön yüzünde çok belirgin bir şekilde ay yıldız bulunacak. Ehliyetin yine ön yüzünde yalnızca ultraviyole (Mavi Renk) ışık ile görülebilecek 'TR ve Ayyıldız' basılacak. Ay yıldızın sol yanında ise ehliyetin yüksek güvenlikli olduğunu gösteren su izini andıran parmak izi siluetli 'sürücü belgesi' yazısı yer alacak. Ön kısımda lazer yazıyla sürücünün ad-soyad - doğum tarihi TC. kimlik numarası, ehliyetin alındığı tarihe yer verileceği ifade edilmektedir..

Sürücü belgesi sahibinin fotoğrafı belgenin ön yüzünde bulunan yıldızın altında yer alacak. Eskisine göre daha küçük olacak fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek ve üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram yer alacak. Kartın ön yüzünde yer alacak resmi makamlarca verildiğini belirten hologramın hemen yanında ise sürücünün hangi araçları kullanabileceğini gösteren sürücü sınıfları bulunacak. Kartın arka kısmında ise sürücünün kişisel özelliklerinin yer aldığı kare kod yer alacak. kare kodun içinde sürücünün parmak izi, kimlik numarası, kan grubu gibi bilgileri bulunacak. Ayrıca arka kasımda kişinin kan grubu, hangi tür araçları kullanabileceğine dair sınıflarda işaret bulunacak. Yeni ehliyetler basıldıktan sonra beş yıl içinde ehliyetlerin değişmesi gerekecek öngörülmekte